Сваке године се у оквиру активности на мрежи под називом Training and research in environmental chemistry and toxicology, која је део мађународног програма CEEPUS, одржава летња школа у Љубљани. Ове године је организована у периоду од 3. до 22. маја на тему Hazardous substances Висока техничка школа струковних студија из Новог Сада имала је овог пута свог учесника – Милана Пролића, сарадника у настави и студента завршне године мастер студија на програму Инжењерство заштите.
Припреме за његово учешће почеле су још у октобру прошле године када је поднео електронску пријаву преко вебсајта програма. Пријава је прво одобрена од стране нашег CEEPUS координатора, проф. Бранка Савића, а затим и од агенције која заступа овај програм у Србији, Фондације Темпус из Београда. Одобрење су дали и словеначка национална агенције за CEEPUS и координатор мреже, Здравствени факултет Универзитета у Љубљани, односно професорка Полонца Требше, руководилац мреже.
Боравак у летњој школи која се одржава у просторијама наведеног факултета подразумева смештај у студенстском дому уз добијање ваучера за попуст у неким градским ресторанима за један оброк дневно и стипендију од 300 евра коју плаћа земља домаћин. Сума је довољна за покривање основних трошкова током боравка.
Ове године је интересовање за школу било веома велико, тако да је договорени број полазника брзо попуњен. Уз студенте из Пољске, Босне и Херцеговине и Румуније, представници Србије су, поред Милана Пролића, била и два студента са Универзитета у Новом Саду. Наставници који су предавали у летњој школи дошли су са Универзитета Западна Шкотска и универзитета из Сарајева, Тузле, Београда и Љубљане.
Предавања су држана свакога радног дана и то на енглеском језику, а неке од обрађених тема биле су: Hazardous chemicals as wastes; Chemicals and the environment (sources and fate); Toxic organic chemical (pesticides, applications, pest management); Toxic heavy metals (mercury, lead, cadmium, arsenic); toxic, flammable, reactive, radioactive chemicals; Oil pollutants, hydro-carbons in the environment, PCBs, PAHs, dioxins and furans. Као саставни део предавања, наставници су давали кратке онлајн тестове полазницима ради брзе провере разумевања градива.
За лабораторијске вежбе полазници су били подељени у две групе које су радиле у лабораторији наизменично, сваког другог дана. Најпре је испитиван садржај детерџента у више врста млека од разних произвођача. Друга вежба се односила на трагове детерџента на судовима после прања. Трећа вежба је дала одговоре колико има алуминијума у једном прскању течног дезодоранса и једном премазу дезодоранса у стику. За крај је рађено испитивање присуства штетних материја у цигаретама. Сви студенти су у лабораторији имали своје задатке током анализа, да би се на крају дошло до заједничког резултата.
Последњег наставног дана биле су презентације семинарских радова, а на самом крају летње школе, уследио је класичан писмени испит. Успешан завршетак програма донео је студентима 3 ЕСПБ из области којом се школа бави.
Овакве мобилности отворене су за све заинтересоване студенте који нису прва година студија, а више информација о функционисању програма CEEPUS може се наћи на адреси https://tempus.ac.rs/sta-radimo/ceepus/
Поред мобилности у оквиру мреже којој припада Висока техничка школа струковних студија из Новог Сада, могућа је пријава и за друге мреже које се баве графиком, машинством, електротехником или информационим технологијама. Списак свих мрежа доступан је на https://www.ceepus.info/content/find Студенти и наставници који се пријављују мимо матичне мреже на тзв. freemover mobility могу конкурсати до 30. новембра за места која остану упражњена.