ОСНОВНЕ СТРУКОВНЕ СТУДИЈЕ
Студијски програми
Студенти на студијском програму Машинско инжењерство стичу знања и вештине да самостално пројектују производе, примењују нове технологије, одржавају техничке системе, воде процесе производње као што су: пројектовање технолошких процеса, програмирање машина алатки, производња одливака, обрада метала пластичним деформисањем, обрада метала скидањем струготине, заваривањe и 3Д штампа. Студисјки програм Maшинско инжењерство изводи се у трајању од три године и носи 180 ЕСПБ бодова.
КОМПЕТЕНЦИЈЕ
По завршетку студијског програма студенти стичу професионалне способности за:
- пројектовање и конструисање различитих производа (применом програмских система AutoCAD, Аutodesk Inventor Professional, SOLIDWORKS 2023);
- експлотацију машина алатки;
- припрему 3Д штампе и штампу различитим технологијама штампе;
- одржавање техничких система и машина;
- управљање процесима производње;
- увођење система квалитета.
ЗВАЊE
По завршетку студија стиче се стручни назив Струковни инжењер мaшинства (студијски програм је у техничко-технолошком пољу, у области машинског инжењерства).
Студијски програм Инжењерства заштите – основне струковне студије треба да пружи општа достигнућа, знања и вештине из области инжењерства заштите.
Студијски програм Инжењерство заштите изводи се у трајању од три године и носи 180 ЕСПБ бодова.
КОМПЕТЕНЦИЈЕ
По завршетку студијског програма студенти стичу опште способности и професионалне компетенције за:
- обављање послова сарадника за безбедност и здравље на раду у предузећима;
- обављање послова из области заштите од катастрофалних догађаја и пожара;
- обављање послова из области заштите животне средине и израду плана управљања отпадом;
- израду различитих норматива у предузећу потребних за успостављање, праћење и одржавање безбедних услова рада;
- имплементацију законске регулативе из области заштите на нивоу предузећа;
- анализу узрочно-последичних односа и решавање конкретних, практичних проблема у свим областима заштите;
- развој комуникационих способности и вештина, као и сарадње са непосредним и ширим окружењем и ефикасан рад у мултидисциплинарном тиму.
ЗВАЊЕ
По завршетку студија стиче се стручни назив Струковни инжењер заштите (студијски програм је у техничко-технолошком пољу у области инжењерства заштите животне средине и заштите на раду).
Студијски програм Графичко инжењерство и дизајн пружа специфичне компетенције које се огледају у техничком, креативном и естетском оспособљавању за бављење пословима у области графичког инжењерства и дизајна. Студијски програм Графичко инжењерство и дизајн изводи се у трајању од три године и носи 180 ЕСПБ бодова.
КОМПЕТЕНЦИЈЕ
Струковни инжењери Графичког инжењерства и дизајна могу да обављају послове:
- организације и управљања процесом добијања графичког производа;
- креирања, обликовања и реализације визуелног идентитета предузећа и компанија (израда књиге стандарда);
- креирања, обликовања и производње штампаних медија – фотографија, разгледница, новина, часописа, плаката, флајера, …, као и амбалаже;
- реализације пројеката графичког дизајна коришћењем софтвера предвиђених за израду и обраду дигиталних идејних решења;
- рачунарске припреме за штампу графичког производа применом одговарајућих софтвера;
- припреме, реализације и контроле квалитета процеса различитих техника штампе, решавања уочених проблема и дораде графичког производа;
- дигиталне обраде фотографија, фотоманипулације, фотомонтаже;
- креирања, обликовања и реализације графичких садржаја у електронским медијима;
- реализације најсложенијих захтеве у области графичког инжењерства и утилитарне графике у сарадњи са стручњацима области графичког инжењерства и дизајна академског нивоа.
ЗВАЊЕ
По завршетку студија стиче се стручни назив Струковни инжењер графичког инжењерства и дизајна (ово је ИМТ студијски програм у овиру образовно-научног поља техничко-технолошких наука – научна област технолошко инжењерство и образовно–уметничког поља уметности – уметничка област примењене уметности и дизајн).
Студијски програм Веб дизајн – основне струковне студије пружа актуелна знања из области веб дизајна: планирање и креирање садржаја за веб странице, креирање одговарајуће графике и анимација, креирање и стилизовање веб страница и њихово прилагођавање за уређаје са различитим димензијама екрана, примене објектно-оријентисаног програмирања у креирању интерактивних и динамички генерисаних веб сајтова, пројектовња релационих база података и повезивању веб апликација са њима, објави веб сајтова на интернету, повезивању са друштвеним мрежама, као и њиховој оптимизацији за претраживање и основна знања из рачунарских мрежа.
Студијски програм Веб дизајн изводи се у трајању од три године и носи 180 ЕСПБ бодова.
КОМПЕТЕНЦИЈЕ
По завршетку студијског програма студенти стичу професионалне способности за:
- Планирања и креирања веб садржаја;
- Kреирања мултимедијалног и графичког садржаја за веб;
- Креирања и одржавање веб страница;
- Прилагођавања садржаја веб страница различитим уређајима;
- Додавања интерактивности веб страницама;
- Повезивање веб сајтова са базама података;
- Оптимизације веб сајтова за претраживаче и повезивање са друштвеним мрежама.
За постизање стручних компетенција код студената, користи се савремена рачунарска опрема, актуелна знања из струке, савремене технологије (скриптни и програмски језици), као и стручно оспособљени наставни кадар који прати новине у струци. Код студената се подстиче креативност.
ЗВАЊE
По завршетку студија стиче се стручни назив Струковни инжењер информационих технологија и система (студијски програм је у техничко-технолошком пољу, у области електротехничког и рачунарског инжењерства).
Студијски програм Информационе технологије – основне струковне студије пружа актуелна знања из области информационих технологија: објектно оријентисаног програмирања, пројектовња релационих база података, развоја софтверских и веб апликација, рачунарских мрежа, микрорачунара, компјутерске графике, аудио и видео технологије.
Студисјки програм Информационе технологије изводи се у трајању од три године и носи 180 ЕСПБ бодова.
KОМПЕТЕНЦИЈЕ
По завршетку студијског програма студенти стичу професионалне способности за:
- Креирање објектно оријентисаних апликација у програмском језику C#;
- Пројектовање и реализацију веб апликација које користе релационе базе података;
- Развијање апликације електронског пословања као што су системи за управљање садржајем (CMS), софтвери за е-продавницу, управљање пословањем (MIS) и генерисање;
- Пројектовање, одржавање и експолатицију рачунарских мрежа, као и за коришћење мрежних протокола и апликација;
- Познавање основе микрорачунара;
- Креирање динамичке графике и 3D и примена аудио и видео технологија.
За постизање стручних компетенција код студената, користи се савремена рачунарска опрема, актуелна знања из струке, савремене технологије (скриптни и програмски језици), као и стручно оспособљени наставни кадар који прати новине у струци.
ЗВАЊE
По завршетку студија стиче се стручни назив Струковни инжењер информационих технологија и система (студијски програм је у техничко-технолошком пољу, у области електротехничког и рачунарског инжењерства).
МАТЕРИЈАЛИ за пријемни испит
МАСТЕР СТРУКОВНЕ СТУДИЈЕ
УПИС НА МАСТЕР СТРУКОВНЕ СТУДИЈЕ – ОДЛУКА
Студијски програми
Инжењерство заштите
Студијски програм Инжењерство заштите – мастер струковне студије треба да пружи нова напредна достигнућа, знања и вештине из области инжењерства заштите.
Мастер струковне студије Инжењерства заштите изводе се у трајању од две године и имају 120 ЕСПБ бодова. Услов за упис на мастер струковне студије је претходно остварен обим првог степена студија од 180 ЕСПБ бодова, на студијским програмима са звањима из техничко-технолошког поља.
КОМПЕТЕНЦИЈЕ
По завршетку студијског програма студенти стичу професионалне способности за:
- обављање послова саветника за безбедност и здравље на раду (БЗР) у предузећима, координатора за БЗР у фази извођења радова, одговорног лица за преглед и проверу опреме за рад и преглед и испитивање електричних и громобранских инсталација, одговорног лица за испитивање услова радне средине – хемијских и физичких штетности, микроклиме и осветљености, одговорног лица за испитивање услова радне средине – биолошких штетности;
- израду и реализовање акта о процени ризика на радном месту и у радној околини, као и планова и програма мониторинга заштите животне средине;
- обављање послова из области заштита од катастрофалних догађаја, а поготово за процену ризика од катастрофа, израду плана заштите и спасавања, плана смањења ризика од катастрофа и плана заштите од удеса;
- обављање послова унапређења заштите животне средине, као и израда плана управљања отпадом;
- превентивно деловање применом савремених методологија, метода, модела, алата, техника и стратегија управљања у области заштите;
- планирање активности и управљање интервенцијама при пожарима и експлозијама (евакуација, спасавање, санација), хемијским удесима, и другим катастрофалним догађајима;
- обављање послова инспектора заштите од пожара, инспектора заштите животне средине и инспектора рада (за послове безбедности и здравља на раду).
ЗВАЊЕ
По завршетку студија стиче се стручни назив Струковни мастер инжењер заштите (студијски програм је у техничко-технолошком пољу у области инжењерства заштите животне средине и заштите на раду).
Информационе технологије
Студијски програм Информационе технологије – мастер струковне студије пружа нова напредна знања из области информационих технологија: развоја десктоп, веб и Aндроид апликација, вишег нивоа програмирања, база података, софтверског инжењерства, као и примене алгоритама вештачке интелигенције. Поред уско-стручних знања, овај студијски програм пружа и шира знања из примене информационих технологија у другим областима инжењерства.
Струковни мастер Информационе технологије изводи се у трајању од две године и има 120 ЕСПБ бодова. Услов за упис на мастер струковне студије је претходно остварен обим првог степена студија од 180 ЕСПБ бодова у одговарајућој области (детаљан списак је објављен на сајту Школе, https://vtsns.edu.rs/detaljnije-o-upisu/).
KОМПЕТЕНЦИЈЕ
Савладавањем понуђеног градива на мастер студијском програму Информационе технологије студенти стичу компетенције за примену научних, а пре свега стручних достигнућa, знања и вештина у решавању конкретних, практичних проблема у области информационих технологија.
По завршетку студијског програма студенти стичу професионалне способности за:
- планирање, развој и тестирање сложених десктоп, веб и мобилних апликација, као и израду одговарајуће пројектне документације;
- примену напредних техника у прилагођавању веб апликација различитим димензијама екрана;
- развијање сложених апликација са напредним базама података;
- примену напредних концепата функционалног и објектно оријентисаног програмирања;
- примену алгоритама вештачке интелигенције;
- повезивање знања из горе наведених области и њихову успешну примену у пракси;
- праћење новина у струци;
- примену информационих технологија у разним областима инжењерства.
ЗВАЊE
По завршетку студија стиче се стручни назив Струковни мастер инжењер информационих технологија и система (студијски програм је у техничко-технолошком пољу, у области електротехничког и рачунарског инжењерства).